Pompy ciepła Fairland vs... inne pompy ciepła

0

Basenowe pompy ciepła Fairland (Comfortline, Inverter Plus, InverX) uważane są za jedne z droższych na rynku, jednak nie zawsze jest jasne dla właściciela basenu czy ich wyższa niż konkurentów cena jest uzasadniona. Dzięki uprzejmości Importera Fairland możemy Państwu pokazać na fotografiach faktyczne różnice w konstrukcji, opiszemy krótko co widać na zdjęciach, oraz rozwiejemy kilka mitów, abyście Państwo mogli wyrobić sobie własne opinie.

 

1. Podłączenie poprzez bypass oraz przykrywanie lustra wody folią solarną zawsze gdy nikt nie korzysta z kąpieli są bezwzględnie konieczne, aby wykorzystać w pełni potencjał pompy ciepła.

Bez bypasu nie da się poprawnie ustawić właściwej prędkości przepływu wody przez wymiennik w pompie ciepła, a więc optymalnie odbierać produkowane ciepło. Izolacja termiczna samych rur powrotnych do basenu jest o wiele mniej istotna. Brak profesjonalnego przykrycia solarycznego marnuje 70-80% wyprodukowanego ciepła, które momentalnie ucieka przez parowanie.

2. Czy kupować pompę ciepła inwerterową, czy starego typu czyli "ON-OFF"?

Im większy basen, tym oszczędności z pompy inwerterowej będą coraz większe. Nie spodziewajmy się jednak oszczędności 1000-1500 zł mniej za energię sezonowo, raczej będą to kwoty rzędu 300-500 zł mniej w ujęciu rocznym kosztów energii. Dodatkowo pompa inwerterowa będzie cichsza niż ON-OFF, więc pozwoli na całodobową prace, co oznacza ciepłą kąpiel już letnim rankiem. Świat nie stoi w miejscu, więc niebawem z rynku znikną już zupełnie pompy ON-OFF, a także części do nich.

3. Czy jest sens kupować wyraźnie przewymiarowaną pompę ciepła? O ile minut szybciej wtedy ogrzeje mi basen?

Nie ma ekonomicznego ani praktycznego sensu kupować pompy ciepła przeznaczonej do wiele większych basenów niż posiadany aby przyspieszać proces podgrzewania, lub używać jej poza sezonem. Jeśli powietrze jest zimne, nawet najwydajniejsze urządzenie nie wygeneruje z niego użytecznego ciepła. Nie da się też oszacować przed zakupem ile dokładnie czasu zajmie jej podgrzanie, pierwsze podgrzanie, lub podtrzymanie temperatury, gdyż zależy to od zbyt wielu czynników budowy i wyposażenia basenu, a także czysto losowych zmiennych - np. wilgotność powietrza, pogoda, ogólnie ciepły lub zimny sezon. Da się natomiast z powodzeniem dobrać OPTYMALNĄ pompę ciepła do objętości basenu, oraz udzielić konkretnych wskazówek jak optymalnie ją wykorzystywać. Wyjątkiem jest sytuacja gdy basen będzie w przyszłości zmieniany na większy

 

Co widać na zdjęciach:

Po lewej - pompa ciepła innej marki z roku modelowego 2022, deklarowana jako "full inverter 9,5kW", brak informacji na opakowaniu, instrukcji i pod obudową czy to inverter AC czy DC, różnica w cenie detal brutto pln do BPNR09 30%, do IPHCR20 40%

Po prawej - pompy inwerterowe Fairland: Comforline BPNR09 2022 (inverter AC stopniowany - 0%-25%-50%-75%-100%), oraz Inverter Plus IPHCR20 2022 (full inverter DC - płynne zmiany w pełnym zakresie mocy co 1%)

Na zdjęciach widać róznice: tańsza pompa ma mniejszy wymiennik, mniejszą sprężarkę, mniejsze kondensatory na płytach elektronicznych, dlatego jest tańsza. Tańsza pompa ciepła ma obudowę ze stali malowanej proszkowo, która jest mniej trwała mechanicznie i korozyjnie niż obudowa aluminiowa.

 

KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY ZOBACZYĆ PEŁEN ROZMIAR OBRAZU W NOWEJ KARCIE

 

 

 

 

 

 

Argumenty (nie opinie) za Fairland:

1. Zastosowanie fizycznie większego wymiennika sprawia, że pompa ma większą wydajność grzewczą. "Większy kocioł grzeje szybciej"

2. Dzięki zastosowaniu większej sprężarki pompa również będzie miała jeszcze lepszą wydajność grzewczą, ponieważ sprężarka może pracować przez większość czasu na niskich obrotach, co zapewnia oszczędność energii i dłuższą żywotność. "Wolniej się kręci - dłużej posłuży"

3. Zwykle kompresor może działać od 10 Hz do 110 Hz, ale średnia maksymalna prędkość robocza naszego zakresu IPHCR wynosi tylko 75 Hz, ponieważ Fairland używa dużej sprężarki do pracy z niską prędkością, więc wydajność grzewcza jest bardzo dobra, a poziom hałasu dzięki temu jest niższy, a to pozwala na oszczędzanie energii. "Większe nie musi szybko zasuwać żeby zrobić tę samą robotę co małe, a przy okazji ciszej".

To jeden z najważniejszych powodów, dla których koszt pomp Fairland jest wyższy od konkurencji. Ta sama logika i zasady dotyczą wymiennika ciepła w pompie. Ciekawostka: w serii InverX Fairland stosuje się jeszcze większy kompresor i wymiennik ciepła.

4. Pompy Fairland dlatego są bardziej rozbudowane pod względem widocznej większej ilości podzespołów elektronicznych wewnątrz obudowy, ponieważ są to produkty, które spełniają wszelkie normy CE, oraz niemiecki TUV.

Każda pompa jest testowana pod względem:
"izolacji wysokiego napięcia";
"badanie szczelności"
"test uziemienia"
"test izolacji"

Każda pompa ciepła Fairland jest testowana przez 45 minut w pomieszczeniu testowym, aby sprawdzić powyższe 4 aspekty zgodnie ze standardem testowym. Dowód? Resztki wody w układzie widoczne przy montażu nowej pompy Fairland.
"Faktycznie każda przetestowana"

5. Obudowa aluminiowa będzie trwalsza na warunki atmosferyczne, deszcze, grad oraz zapewni pompie dłuższą żywotność. Fairland Inverter Plus i Inverx obudowy mają z aluminium malowanej proszkowo, a nie ze stali malowanej proszkowo jak porównywana pompa. "Twarda i nierdzewiejąca obudowa"

 

Basenowe pompy ciepła Fairland:
https://wszystkodobasenow.pl/fairland

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Naprawdę lubisz baseny!
Czasami wynajdujemy perełki, możemy Ci je przesyłać? (zero spamu)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl