Folia solarna - najczęstsze uszkodzenia, przyczyny, porady

0

Folia solarna - najczęstsze uszkodzenia, przyczyny, porady

11 przyczyn katastrofy bąbelkowej, i jak ich uniknąć?

Aby maksymalnie wykorzystać możliwości folii solarnej, należy dobrze o nią dbać. Prawidłowa pielęgnacja wydłuży jej żywotność, ale banalne błędy mogą ten czas drastycznie ograniczyć. Poniżej opisaliśmy najczęstsze problemy z przykryciem basenu i jak ich uniknąć. Generalnie pokrywy z technologią GeoBubble są odporniejsze fizycznie i konstrukcyjnie na uszkodzenia od chemii basenowej lub słońca niż tradycyjne przykrycia starszego typu, z pęcherzykami jak w folii bąbelkowej, jednak brak znajomości podstawowych zasad traktowania przykrycia zniszczy każdy materiał.
 

1. Degradacja chemiczna folii solarnej = za dużo chloru

Zaraz po chlorowaniu szokowym poziom wolnego chloru jest podwyższony z 2-4ppm do 10ppm, a nawet do 30ppm przy usuwaniu kwitnienia opornych glonów. Wzrost poziomu środka dezynfekującego jest niezbędny do niszczenia ciał obcych w basenie. Chlor w tym procesie rozpada się (utlenia) między innymi na gazowe chloraminy, odparowujące z wody. W rezultacie, poziom aktywnego środka dezynfekującego w basenie stosunkowo szybko wraca do równowagi.

Jeśli jednak pozostawisz przykrycie basenu założone podczas chlorowania szokowego, będzie ono narażone na bezpośrednie i intensywne działanie procesu utleniania, ponieważ próbujące odparować produkty rozpadu chloru, zatrzymają się tuż pod przykryciem. Zmniejszy to również skuteczność dezynfekującego działania chloru. Problem degradacji chemicznej pokrywy solarnej może być jeszcze bardziej zaostrzony w wysokich temperaturach, pochodzących z nasłonecznienia.

Dlatego ważne jest, aby zawsze zdjąć pokrywę, gdy basen jest chlorowany szokowo, lub gdy inne parametry wody nie są ustabilizowane. Zakładać przykrycie można dopiero wtedy, gdy poziom chloru ustabilizuje się na poziomie 2-4ppm.


pokrywa solarna na basen geobubble wybielenie chemiczne

Wizualne efekty uszkodzeń po chlorowaniu szokowym z założoną pokrywą:

  • Płowienie spodniej części folii solarnej
  • Wybielanie krawędzi pokrywy
  • Materiał robi się się kruchy - w szczególności na warstwie pęcherzykowej
  • Duża ilość zniszczonych pęcherzyków na plandece
  • Biały osad na jednej lub obydwu stronach
  • Silny zapach chloru

Wiele automatycznych systemów dozujących, i elektrolizerów (generatorów chloru z soli) działa poprzez uwalnianie lub wytworzenie określonej ilości chloru do ustalonego poziomu. Zaraz po umieszczeniu nowej pokrywy w takim basenie, ważne jest monitorowanie parametrów wody, i korygowanie ich poziomów do oszczędności jakie zapewnia przykrycie. Zapobiega ona zanieczyszczeniom, zmniejsza fotolizę chemiczną - hamuje wzrost glonów. Czynniki te redukują ilościowe wymagania chemiczne basenu. Jeśli nie uwzględnimy oszczędności związanych z pokrywą, poziom chloru w basenie może niebezpiecznie wzrosnąć, gdyż urządzenie (dozownik), nie wie że zmieniły się warunki biologiczne, i tempo potrzeb chemicznych basenu. Dzięki monitorowaniu basenu szczególnie dokładnie przez pierwsze kilka dni z przykryciem, możliwe jest zmniejszenie zapotrzebowania na środki chemiczne w basenie przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej żywotności pokrywy.

Większość problemów związanych z przedwczesną degradacją chemiczną przykrycia, wynika z podwyższonych poziomów środków chemicznych w basenie. Nagłe pogorszenie stanu pokrywy jest często wynikiem chlorowania szokowego z założoną pokrywą.

 

2. Przykrywaj przykrywę = przegrzanie folii solarnej po nawinięciu na rolkę

Pokrywy solarne są przeznaczone do ogrzewania wody i izolowania basenu w celu utrzymania ciepła. Gdy pokrywa zostaje zwinięta w rulon i pozostawiona bez osłony na zwijaczu, ta sama zdolność do kumulowania ogrzewania słonecznego, skutkuje szybkim wzrostem temperatury w ciasno zwiniętej rolce. Testy wykazały, że temperatura materiału może punktowo przekroczyć nawet 80˚C. Może to powodować powstawanie całych pasm uszkodzonych, stopionych ze sobą pęcherzyków, widocznych po rozłożeniu przegrzanego pokrycia.


folia bąbelkowa do basenu Geobubble przykrywanie

Pokrywa solarna do basenu jest wykonana z polietylenu (PE), który jest tworzywem termoplastycznym. Oznacza to, że staje się on plastyczny w momencie, gdy mata solarna osiągnie swój punkt zmiękczenia, tzw. vicat (ok. 90°C). W miarę jak pokrywa powoli się studzi (wciąż nawinięta na zwijacz), materiał zastyga według kształtu kołowrotka, co powoduje że potem źle leży rozwinięta na wodzie. W skrajnych przypadkach plandeka może się nawet utleniać, lub stapiać swoje warstwy.

Tego problemu można łatwo uniknąć, przykrywając pokrywę, np. folią odblaskową lub plandeką. Odblaskowa folia odbija promienie słoneczne, zmniejszając tym samym rozgrzewanie przykrycia przez słońce. Być może brzmi to dziwnie, ale faktycznie działa - plandeka na basen powinna być poza basenem przykrywana plandeką.

3. Przykrycie basenu się nieco skurczyło - to akurat normalne

Bez paniki. Obkurczanie się folii solarnej często jest powodowane przez pęcznienie bąbelków (patrz punkt 4.). Kurczenie się ma miejsce, gdy pokrywa się nagrzewa, a polimer w materiale uzyskuje molekularną elastyczność i płynność, w wyniku czego uwalnia naprężenia materiału. Brzmi to dość skomplikowanie, ale jest naturalną cechą każdej folii bąbelkowej.


przykrycie do basenu geobubble kurczenie

Pomagamy ograniczyć ten skurcz w foliach GeoBubble, usuwając jak najwięcej naprężeń już w trakcie wygrzewania pęcherzyków na linii produkcyjnej. Ale nawet starając się zapobiegać temu zjawisku, nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie wszystkich naprężeń podczas produkcji.

W związku z tym, powszechną praktyką jest zamawianie rozmiaru pokrywy minimum o 2% większej długości, co zostawia margines na niewielkie skurczenie się pokrywy podczas eksploatacji.

4. Spuchnięte bąbelki = przedozowana chemia

Problem puchnięcia pęcherzyków jest rzadki, ale jednak czasem występuje. Często myli się go z kurczeniem pokrywy, ale puchnięcie bąbelków jest osobnym problemem. Przyczyn zazwyczaj jest kilka, ale kluczowymi czynnikami są wysokie ciśnienie atmosferyczne, wysoka temperatura w basenie i wysoki poziom środków dezynfekujących wodę.


pokrywa solarna do basenu geobubble puchnięcie

Oznaki spuchniętych pęcherzyków:

  • Pęcherzyki robią się bardzo twarde
  • W przypadkowych miejscach pokrywy solarnej pojawiają się spuchnięte obszary

Spuchniętych bąbelków nie da się już naprawić. Następnym razem częściej i dokładniej pilnuj poziomów pH i chloru w wodzie, szczególnie w upalne dni.

 

5. Górna warstwa przykrycia oddziela się od dolnej = chemia i promienie UV niszczą przykrycie

Płaska górna warstwa folii solarnej zaczyna pęcznieć, a później złuszczać się wokół obrysów pęcherzyków.

przykrycie do basenu geobubble otwieranie pęcherzykow

Zjawisko zazwyczaj pojawia się kiedy plandeka:

  • zaczyna ulegać degradacji chemicznej
  • była pod długotrwałym wpływem silnego promieniowania UV
  • osiąga koniec swojej żywotności

folia bąbelkowa do basenu geobubble otwieranie bąbelkow

Jednak może to być również spowodowane przegrzaniem. Pokrowiec osiąga temperaturę nawet powyżej 80°C będąc nawiniętym bez zewnętrznej osłony na rolkę, co może powodować trwałe uszkodzenia. Przy dobrze kontrolowanym reżimie chemicznym, i odpowiednim magazynowaniu nieużywanego przykrycia, można temu zapobiec.

6. Powietrze uciekło z pęcherzyków = za dużo odparowującego z wody chloru

Bąbelki się zapadły, opróżniły - ale dlaczego? Jest to spotykane najczęściej w przykryciach starego typu, z tradycyjnym kształtem pęcherzyków, kształty GeoBubble są o wiele bardziej odporne na tego typu uszkodzenia.


folia solarna geobubble zapadanie pęcherzykow

Zapadanie się pęcherzyków jest dość rzadkie, ale może być spowodowane przez nagromadzenie trójchlorku azotu (NCI3), który jest jedną z chloramin wytwarzanych w reakcji kwasu chlorowodorowego (HOCl) i amoniaku (NH3), pochodzących z działającego w ciepłej wodzie chloru. Generalnie jest za to też odpowiedzialny chlor związany. Dużo chemii w jednym zdaniu - chodzi o to że duża ilość szybkorozpuszczalnego chloru w wodzie, próbując odparować spod założonej folii solarnej, niszczy jej pęcherzyki.

Skład chemiczny basenu powinien być przywrócony do równowagi, poprzez usunięcie pokrywy i przechlorowania szokowego basenu z częstymi pomiarami, lub przez wymianę części nasyconej chlorem wody na świeżą.

Niestety, po zapadnięciu się pęcherzyków, nigdy nie powrócą one już do poprzedniego stanu. Jednak wnioski i działania podjęte w celu skorygowania problemu, zapobiegną by nie doszło do powtórki po wymianie przykrycia.

 

7. Rozwarstwienie pokrywy = delaminacja po przegrzaniu

Pęcherzykowe przykrycie basenu składa się z dwóch warstw - płaskiej górnej i formowanej próżniowo dolnej warstwy z pęcherzykami. Zaraz po tym, jak maszyna produkcyjna uformuje pęcherzyki, obydwie warstwy są laminowane ze sobą, tworząc trwałe połączenie. Aby mieć absolutną pewność solidnego zlaminowania warstw, linia produkcyjna sama sprawdza podciśnieniowo połączenie, zaraz po wykonaniu zgrzania.


folia bąbelkowa do przykrycia basenu geobubble rozwartswienie

Bardzo rzadko zdarza się, że te dwie warstwy mogą się od siebie oderwać. Nazywamy to zjawisko rozwarstwieniem lub delaminacją. Jest to bardzo rzadkie, ale gdy już tak się dzieje, najczęściej spowodowane jest to przegrzaniem pokrywy podczas przechowywania jej poza basenem. Po pozostawieniu pokrycia na systemie kołowrotkowym, materiał szybko punktowo się nagrzewa, co powoduje że powietrze wewnątrz pęcherzyków gwałtownie się rozszerza zwiększając ciśnienie w bąbelku, co z kolei doprowadza do rozerwania od siebie obydwu warstw materiału.

Jest to kolejny problem, którego można uniknąć dzięki zastosowaniu odblaskowego arkusza, do osłony zdjętego z basenu przykrycia.

 

8. Ptaki dziobiące = konieczność odstraszania

O wiele bardziej powszechny problem, niż może się wydawać. Małe grupki przebitych lub rozdartych pęcherzyków, są często powodowane przez ptaki.


przykrycie basenu geobubble uszkodzenia ptaków

Ciekawym sposobem na odstraszenie ptaków jest kilka płyt CD zwisających ze sznurka. Powodują one ruchome odbicia świetlne, które zniechęcają ptaki do znęcania się nad przykryciami. Skuteczne bywają też kontrastowe naklejki w kształtach drapieżnych ptaków. Dźwiękowe odstraszacze są mniej skuteczne, i odstraszające również ludzi.

 

9. W pęcherzykach jest woda. Czym się różni naturalna kondensacja, od wtargnięcie wody rozerwaną ścianką bąbelka?

Od czasu do czasu w pęcherzykach mogą pojawiać się maleńkie kropelki wody. Jest rezultat zwyczajnej kondensacji wilgoci fabrycznie zamkniętej w szczelnym pęcherzyku. Nie jest to powód do niepokoju. Kondensacja to tylko naturalny efekt różnicy temperatur między basenem a powietrzem, nie ma ona negatywnego wpływu na działanie i trwałość folii do przykrycia basenu.

mata solarna do basenu geobubble kondensacja

Polimer, z którego wykonana jest folia solarna na basen, jest odporny na przenikanie wody, więc każdy pęcherzyk który całkowicie wypełni się wodą, będzie wynikiem nie kondensacji, ale fizycznego pęknięcia ścianki pęcherzyka. Zwykle, najbardziej zauważalną oznaką pęknięcia ścianki pęcherzyka, jest pojawienie się wewnątrz niego glonów, lub zanieczyszczeń.

Jeśli masz kilka, lub kilkanaście tak zniszczonych pęcherzyków, pierwszym krokiem do zidentyfikowania przyczyny, jest odszukanie momentu w którym powstają pęknięcia ścianek pęcherzyków. Te mechaniczne pęknięcia ścianek, często zdarzają się gdy zwijacz jest ustawiony daleko za krawędzią basenu, lub gdy przykrycie jest zakładane i składane ręcznie. Spodnia warstwa z pęcherzykami może być wtedy łatwo zahaczona o coś, lub rozerwana, powodując pęknięcia poprzez tarcie materiału po chropowatych powierzchniach lub krawędziach.

plandeka na basen geobubble uszkodzenie mechaniczne

Jest to łatwe do rozpoznania - folia babelkowa powinna zostać obrócona pęcherzykami do siebie, i na uszkodzonym obszarze trzeba nacisnąć na bąbelki. W miarę narastania nacisku, widać wodę wypływającą z pękniętych pęcherzyków.

 

10. Pęknięcie wzdłuż zgrzewu - rzadka wada fabryczna

Problem dotyczy głównie przykryć basenowych niskiej jakości. Linia pęknięcia pojawia się jako drobne rozdarcie przy krawędzi zgrzewu - gdzie w fabryce dwa węższe odcinki materiału zostają na siebie nałożone, i termicznie połączone, tworząc szersze przykrycie. Jest to spowodowane uszkodzeniem materiału podczas zgrzewania, głównie przez przemysłowe zanieczyszczenia, lub utratę nastaw podczas pracy maszyn. Taka wada jest niewykrywalna podczas produkcji i kontroli jakości. Ujawnia się za to już zaraz po rozpoczęciu eksploatacji.

folia bąbelkowa do basenu geobubble rozszczepienie zgrzewu

Istnieją uniwersalne taśmy (tzw. power-tape), którymi można naprawiać takie małe rozdarcia. Nie jest to rozwiązanie trwałe, ale można go próbować. Jeśli takie pęknięcie wystąpiło po kilkunastu miesiącach eksploatacji, gdy w międzyczasie chemia basenowa oraz promieniowanie UV już osłabiło przykrycie, należy przygotowywać się do wymiany.


11. Soczewkowanie - najrzadsza wada fabryczna

Niezwykle rzadkie uszkodzenie produkcyjne. Uszkodzenie może pojawić się zarówno w warstwie wierzchniej, jak i w warstwie pęcherzykowej przykrycia, zazwyczaj jako odbarwiony kształt łzy.

Jest to spowodowane przegrzaniem termicznym polimerów używanych do produkcji przykrycia, nazywanego "żelowaniem". Okruszek nieprzetopionej grudki, lub odłamek produkcyjny polimeru, punktowo łapie wysoką temperaturę i topi się wraz z gotowym już przykryciem na linii produkcyjnej.

pokrywa solarna do basenu geobubble soczewkowanie

W naszym przypadku nie ma możliwości aby Klient otrzymał przykrycie do basenu z tego typu uszkodzeniem. Każde zamówione przykrycie, jest zgodnie z wybranym rozmiarem w całości rozwijane przed spakowaniem, więc nie ma możliwości aby magazyn przeoczył taka wadę.

 

Zgłaszanie problemu, reklamacje przykryć GeoBubble

Jeśli masz problem z folią solarną, i potrzebujesz pomocy w sprawie ustalenia przyczyny problemów, przyślij nam zdjęcia i poniższe informacje:

  • Opis przykrycia: nazwa materiału, grubość i kształt pęcherzyków.
  • Wymiary: rozmiar pokrywy i rozmiar lustra wody
  • Śledzenie kontroli jakości: śledzimy dokładnie partie materiałów i surowców, z tego powodu wymagamy podania oznaczenia Rok/Miesiąc/Dzień ze stempla datownika, widocznego na krawędzi wykończenia przykrycia.

    przykrycie solarne basenu geobubble datownik serii

  • Informacje o basenie: Aby zrozumieć, co się stało z przykryciem solarycznym, proszę podać jak najwięcej informacji na temat środowiska chemicznego basenu (metoda dezynfekcji), sposobu filtracji (rodzaj wsadu w filtrze), dozowania (ręczne, automatyczne - jakie urządzenia) i prowadzenia pomiarów (rodzaj testera, historia pomiarów).
  • Zdjęcia: Często możemy ustalić co się stało z materiałem oglądając zdjęcia. W tym celu prosimy o ujęcia całego przykrycia, oraz zdjęcia zbliżeniowe, aby dokładnie pokazać problem.

Przesłanie poniższego formularza, oraz kompletu powyższych informacji, jest wymagane aby rozpocząć procedurę reklamacji: http://www.plastipack.co.uk/downloads/solar-cover-problem-checklist.pdf

 


Kup teraz:

Przykrycie Basenu - Folia Solarna GeoBubble - Pokrywa Basenu Zewnętrznego Na Metry

 

Folia bąbelkowa do basenu - nasze kompendium wiedzy:

Przykrycie basenu - czy to konieczne? I dlaczego właśnie GeoBubble?

Glony, basen i pokrywa solarna

Jaka pokrywa solarna do basenu - poradnik kupującego

Plandeka na basen Geobubble - instrukcja wydłużenia żywotności

Folia solarna - najczęstsze uszkodzenia, przyczyny, porady


 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Naprawdę lubisz baseny!
Czasami wynajdujemy perełki, możemy Ci je przesyłać? (zero spamu)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl