Glony, basen i pokrywa solarna

0

Glony, basen i pokrywa solarna

Każdy posiadacz basenu przechodził problemy z glonami (algami). Czasem, pomimo najlepszych starań z użyciem dobrej chemii basenowej, częstych pomiarów i utrzymywania właściwych poziomów chloru i pH, glony nagle rozkwitają dosłownie w oczach. Naprawa sytuacji wymaga czasu, wysiłku i wielu środków chemicznych - głównie chloru uderzeniowego i preparatów antyglonowych. Plan fantastycznego weekendu w wodzie, zmienia się w ciężką pracę czyszczenia basenu. W zapobieganiu zakwitowi glonów bardzo pomaga pokrywa solarna GeoBubble, ale wcześniej należy też wiedzieć skąd i dlaczego bierze się problem alg.

Co powoduje problemy z glonami?

Algi rozprzestrzeniają się zawsze, gdy zmienia się środowisko biologiczne w basenie. Być może filtr piaskowy potrzebuje płukania wstecznego, być może deszcz obniżył poziom wolnego chloru w wodzie, lub wahania parametru pH zmniejszyły skuteczność chloru dozowanego do wody. Cokolwiek jest przyczyną, finalnie trzeba poradzić sobie z zakwitniętymi glonami, a najlepszy początek walki to poznanie swojego wroga.

plandeka na basen geobubble glony algi


Zarodniki glonów są zawsze obecne w basenie, i wokół niego, są też nieustannie dostarczane do wody na wiele sposobów - czy to przez stroje kąpielowe, zabawki, szczotki, odkurzacze, lub po prostu przez wiatr i deszcz. W idealnych do zakwitu warunkach biologicznych, czyli gdy poziom chloru spada poniżej 0.2 ppm, i jednocześnie podnosi się pH, lub gdy pompa i filtr nie działają prawidłowo, do pojawienia się glonów może dojść już nawet w ciągu kilku godzin.

przykrycie basenu geobubble algi glony


Algi do wzrostu potrzebują tylko dwóch rzeczy: pożywienia (siarczany i azotany), oraz światła słonecznego (do fotosyntezy). W basenach z większym niż minimalne obciążeniem kąpielowym, lub z większym niż przeciętny poziomem zanieczyszczeń, algi mają istną ucztę. Zazwyczaj glony są trzymane w ryzach przez aktywne środki dezynfekujące basen (chlor, tlen, itp), ale jeśli uda im się zbudować w jakimś zakamarku basenu stały przyczółek, działanie chemii basenowej może szybko zostać stłumione zakwitem. Walkę z glonami sporo ułatwia przykrycie do basenu GeoBubble. Dzięki idealnemu dobraniu dwóch kolorów materiału, i ich odpowiedniej przezroczystości, pokrywa solarna GeoBubble przepuszcza do basenu sporo mniej widzialnego światła, co hamuje i opóźnia moment eksplozji zarodników alg: https://wszystkodobasenow.pl/folia-pecherzykowa-przykrycie-basenu-solaryczne-1mb

Rodzaje glonów

Istnieją tysiące znanych biologii odmian glonów, ale najogólniej można je podzielić według kolorów:

pokrywa solarna do basenu geobubble rodzaje glonów



Zielone glony to najczęściej spotykana forma alg, a także najłatwiejsza do zniszczenia. Nadają wodzie zielonkawe zabarwienie. Często spotykane jako swobodnie unoszące się w wodzie, choć mogą również czepiać się ścian. Zielone glony są najłatwiejsze do pozbycia się, i zazwyczaj można je z powodzeniem zwalczać niewielkimi ilościami dodatkowego chloru, oraz środka antyglonowego.

Żółte lub musztardowe glony, mogą wyglądać jak pyłek lub piasek w kątach basenu. Mają one tendencję przylegania do ścian, i mogą być trudne do całkowitego wyeliminowania, ponieważ są odporne nawet na normalny poziom chloru. Pozbycie się glonów musztardowych wymaga zazwyczaj nieco więcej pracy, np. chlorowania szokowego i jednocześnie mechanicznego szczotkowania ścian i dna basenu.

Czarne algi mogą być niezwykle trudne do całkowitego zwalczenia. Mają one silne korzenie, które wczepiają się nawet w betonowe powierzchnie, a zakorzeniają się w pęknięciach i szczelinach. Jeśli te korzenie nie zostaną doszczętnie zniszczone, czarne glony będą odrastać. Mają one również „tarczę”, która jest biologiczną warstwą ochronną, szczególnie odporną na chemię basenową. Usuwanie czarnych glonów może być długim i trudnym procesem, w ekstremalnych przypadkach wymaga całkowitego osuszenia basenu, i umycia jego powierzchni kwaśnym środkiem czyszczącym i silnym strumieniem wody.

 

Jak pozbyć się glonów?

pokrywa solarna na basen geobubble antyglon


FAZA 1: Oczyść basen i jego otoczenie:


Usuń widoczne gołym okiem zanieczyszczenia i brudy z wody:

Na początku bezwzględnie zdejmujemy pokrywę solarną, i zabezpieczamy ją przed bezpośrednim nagrzewaniem przez słońce. Wróci ona na miejsce dopiero na sam koniec procesu, gdy poziom chloru spadnie do normalnego poziomu. Zdjętą folię solarną dobrze jest opłukać czystą wodą z obydwu stron, aby zminimalizować późniejsze ponowne zawleczenie na nim zarodników glonów do basenu.

Nawiane lub zawleczone do basenu brudy, mogą być źródłem pożywienia dla alg, dlatego też należy ręcznie usunąć z wody jak najwięcej pływających brudów, np. za pomocą sitka, w tym pływające glony i liście. Po usunięciu największych zanieczyszczeń należy wykonać płukanie wsteczne filtra, po czym rozpocząć filtrowanie które będzie trwało do końca procesu.

 

Przydatne narzędzia: https://wszystkodobasenow.pl/sitka-teleskopy

  • Sitka (płytkie do pracy na lustrze wody, głębokie do pracy na dnie)
  • Teleskop uniwersalny (wspólny do sitek, szczotek, odkurzaczy)


Wyszczotkuj cały basen:

Szorowanie ścian basenu pozwala na dotarcie środka dezynfekującego głębiej i dokładniej do korzeni alg. Szczotkowanie porusza również opadnięte na dno osady, tak aby mogły być odfiltrowane przez filtr piaskowy. Warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca o wolniejszej rotacji wody w basenie, takie jak narożniki, schody lub wnęki. Na koniec należy też przejrzeć i oczyścić skimery oraz prefiltr (koszyk) w pompie obiegowej.

 

Przydatne narzędzia:



Odkurz basen:

Następnie należy dokładnie odkurzyć dno i ściany basenu, aby usunąć resztki glonów i zanieczyszczeń poluzowanych podczas szczotkowania. Koniecznie należy odkurzyć ręcznie schody, drabinki, i wszystkie trudniej dostępne miejsca.

Przydatne narzędzia:




FAZA 2: Czas stawić czoła rozkwitowi alg

Sprawdzenie i zrównoważenie wody:

Poprawny skład chemiczny wody jest kluczowy dla zwalczania glonów w basenie. Sprawdzaj regularnie pH i chlor za pomocą prostych testerów paskowych i kolorymetrycznych (wymagają tylko łatwo dostępnych tabletek i przechowywania go w zacienionym miejscu), lub cyfrowych fotometrów (wymagają tabletek i okresowej kalibracji). Utrzymując pH na poziomie 7,0-7,4, chlor uderzeniowy będzie najbardziej skuteczny w walce z glonami. Wysokie pH lub niska alkaliczność (TA), szczególnie mocno hamują działanie szokowe chloru.

Przydatne rzeczy:



Terapia szokowa:

Czas na przejęcie kontroli w basenie. Jak w przypadku każdej niepożądanej substancji biologicznej w basenie, chemia basenowa dodana do wody musi tą substancję utlenić, aby ją w pełni usunąć. Chlorowanie szokowe (uderzeniowe), oznacza wprowadzenie do basenu wyliczonej, wysokiej ilości chloru, aby szybko oczyścić wodę. Bardziej odporne rodzaje glonów będą wymagały bardziej agresywnego traktowania chlorem lub ponownego chlorowania szokowego. Tuż przed rozpoczęciem warto ponownie wykonać płukanie wsteczne złożą filtracyjnego w filtrze, aby znów pracował z pełną wydajnością. Pamiętaj, aby regularnie robić to również później, gdy woda będzie już czysta i ponownie zrównoważona.

Ważne jest, aby pamiętać o zdjęciu pokrywy solarnej podczas chlorowania szokowego, aby uniknąć wybielania lub uszkodzenia przykrycia.

Przydatne rzeczy:



Odfiltrowywanie glonów:

Dodanie szokowej dawki chloru sprawi, że woda w basenie początkowo nabierze mętnego niebieskiego koloru, póki glony nie zostaną zniszczone. Środki antyglonowe oraz flokujące (koagulanty), przyspieszą proces klarowania wody. Filtr piaskowy powinien pracować dotąd, aż woda będzie krystaliczna, podczas jego ciągłej pracy należy co kilka godzin wykonywać płukanie wsteczne. W niektórych przypadkach może to trwać nawet 1-2 doby. Plandeka na basen cały czas nie powinna być założona, póki nie spadnie poziom chloru.

 

Przydatne rzeczy:



Ponownie sprawdź balans chemiczny:

Chlorowanie szokowe i środki glonobójcze zmieniają nieco skład chemiczny wody, a najbardziej wpływają na pH. Kiedy poziom chloru spadnie z powodu naturalnego utlenieniania się, czas przywrócić równowagę w basenie. Należy ponownie przetestować i doprowadzić poziom pH do 7.0-7.4, oraz chlor pomiędzy 0,1-0,3 ppm.

 

Przydatne rzeczy:



Ponownie załóż przykrycie basenowe:

Kiedy potwierdzisz testem że chlor spadł do zalecanego poziomu, mata solarna powinna zostać ponownie założona na wyczyszczony basen.

Przykrycie basenowe przepuszcza do wody ciepło, i mniej widzialnego światła które jest potrzebne glonom do zakwitu. Przykrywaj basen zawsze, i o każdej porze, poza trzema wyjątkami: podczas chlorowania szokowego, podczas bardzo silnych wiatrów i burz, oraz gdy po prostu korzystasz z kąpieli.

 

Basen jest tak dobry jak sprawowana nad nim opieka. Nie zapomnij oczyścić samego przykrycia, szczotek, sitek, teleskopów i innych narzędzi, użytych do czyszczenia basenu z glonów - nawet najmniejsza ilość pozostawionych na narzędziach zarodników może doprowadzić do kolejnego rozkwitu. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

 

Zależność hamowania rozwoju glonów, od koloru przykrycia basenowego:

Przykrycia nieprzezroczyste - absorpcyjne: zawierają ciemne kolory, kumulujące i pochłaniające energię słoneczną, potem przekazują ją na górne warstwy wody (zjawisko przewodzenia ciepła, czyli kondukcja). Osłony nieprzezroczyste nie ogrzewają basenu poprzez przesyłanie energii słonecznej, lecz przewodzą energię zebraną od Słońca, do wody bezpośrednio pod przykryciem. Dlatego nieprzejrzysta folia bąbelkowa nie ogrzewa basenu tak efektywnie, jak osłony transmisyjne.

PLUS: Zahamowanie rozwoju glonów, MINUS: Ograniczona wydajność grzewcza

Przykrycia przezroczyste - transmisyjne: wykonane z przezroczystych materiałów, które przepuszczają energię słoneczną poprzez swoją strukturę, w celu bezpośredniego ogrzewania basenu. (transmisja ciepła). Przepuszczają dużą część promieniowania widzialnego i podczerwonego (IR) ze słońca. Im bardziej przezroczysta folia solarna, tym więcej energii zostanie bezpośrednio przepuszczone do basenu.

PLUS: Duża wydajność grzewcza, MINUS: Słabe hamowanie rozwoju glonów

Jak widać, właściwości kolorystyczne osłon decydują o ich potencjalnej wydajności. Wnioski płynące z badań wdrożono w pokrywie solarnej GeoBubble: ciemniejszy, ale przezroczysty, wierzchni kolor materiału, i jasna, ale nieprzezroczysta, srebrna barwa od strony wody. Takie przykrycie basenu to idealne połączenie efektywności, oraz waloru estetycznego.

Przykrycie Basenu - Folia Solarna GeoBubble - Pokrywa Basenu Zewnętrznego

 


Kup teraz:

Przykrycie Basenu - Folia Solarna GeoBubble - Pokrywa Basenu Zewnętrznego Na Metry

 

Folia bąbelkowa do basenu - nasze kompendium wiedzy:

Przykrycie basenu - czy to konieczne? I dlaczego właśnie GeoBubble?

Glony, basen i pokrywa solarna

Jaka pokrywa solarna do basenu - poradnik kupującego

Plandeka na basen Geobubble - instrukcja wydłużenia żywotności

Folia solarna - najczęstsze uszkodzenia, przyczyny, porady


 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Naprawdę lubisz baseny!
Czasami wynajdujemy perełki, możemy Ci je przesyłać? (zero spamu)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl