INSTRUKCJA KLEJENIA RUR I KSZTAŁTEK PVCU

0

INSTRUKCJA KLEJENIA RUR I KSZTAŁTEK PVCU

Klejenie to najtrwalsza zapewniająca szczelność połączeń metoda w instalacjach stosowanych na pływalniach i basenach, dla rur i kształtek z polichlorku winylu PVC-U, chlorowanego PVC-C i ABS. Do trwałego, szczelnego i odpornego mechanicznie wykonania sklejenia, konieczne jest użycie oczyszczacza, który odtłuszcza i zmiękcza PVC-U przed klejeniem, oraz staranność wykonania. Minimalna temperatura klejenia to +5°C. Najczęstsze błędy w klejeniu na końcu tej strony.

 


Cała kategoria PVC-U (kilka stron produktów): https://wszystkodobasenow.pl/ksztaltki-pvc-u

Podkategoria Rury i węże: https://wszystkodobasenow.pl/rury-weze-pvcu

Podkategoria Zawory: https://wszystkodobasenow.pl/zawory-pvc

Podkategoria Kleje, czyściki i akcesoria: https://wszystkodobasenow.pl/kleje-do-pvc


 

Przygotowanie do klejenia PVCU:

 

  1. Rura obcięta na odpowiedni wymiar pod kątem prostym do osi.
  2. Zewnętrzną krawędź rury należy na całym obwodzie dokładnie sfazować, aby nie spychać kleju w głąb kształtki z jej ścianek. Dokładnie sfazowany i zaokrąglony zewnętrzny koniec rury zapobiegnie zagarnięciu kleju w momencie wprowadzania rury do złączki. Umożliwi to uzyskanie optymalnego połączenia klejonego.
  3. Po obcięciu i sfazowaniu rury należy przeczyścić fragment rury z opiłek.
  4. Na fragmencie rury który należy pomalować klejem i kształtkach nie może być wilgoci, kurzu czy tłuszczu.
  5. Opcjonalne zaznaczenie odpowiedniej pozycji złączki na rurze i na złączce przed klejeniem, umożliwi sprawdzenie, po wprowadzeniu rury do złączki, czy rura została wprowadzona na pełną głębokość.
  6. Dokładne oczyszczenie klejonych powierzchni (końce rur od zewnątrz, kształtki wewnątrz) z tłuszczu za pomocą dedykowanego do PVCU oczyszczacza (różne nazwy potoczne: czyścik, odtłuszczacz, reniger, rajniga).
  7. Pozostawić rury i kształtki do wyschnięcia, przed bezpośrednim nałożeniem kleju.
    Przed zastosowaniem klej i oczyszczacz powinny być ogrzane do temperatury pokojowej. W przypadku rur PCV-U, na ich powierzchni może wystąpić woskowata powierzchnia lub wilgoć powstała w wyniku szybkiej zmiany temperatury otoczenia. W takim przypadku należy odczekać osuszyć rurę i ponownie wyczyścić czyścikiem.
  8. Po zakończeniu montażu całej instalacji, ale przed rozpoczęciem eksploatacji, rurociąg basenowy należy dokładnie przepłukać wodą pod roboczym ciśnieniem pompy instalacji, w celu usunięcia resztek oczyszczacza oraz opiłek. W dużych instalacjach można dodatkowo dodać dawkę płynnego podchlorynu. W trakcie przerw w klejeniu, opakowanie kleju i oczyszczacz należy dobrze zamknąć, aby nie stracić ich właściwości. 

 

Właściwe klejenie PVCU:

 

fazowanie gradowanie rur pvcu

I. Przycięcie rur prostopadle, zewnętrzna krawędź sfazowana pod kątem około 15° wewnętrzna oczyszczona.

 

odtłuszczanie oczyszczanie kształtek pvcu odtłuszczanie oczyszczanie rur pvcu
II. Oczyszczenie powierzchni klejonych odtłuszczaczem.

 

malowanie klejem kształtek pvcu malowanie klejem rur pvcu
III. Nałożenie kleju pędzlem dookoła (4-6 razy), na obu powierzchniach (grubsza warstwa na rurze, cieńsza na złączce).

 

klejenie kształtek i rur pvcu
IV. Natychmiast połączyć części. Nadmiar kleju usunąć za pomocą papieru. Sklejonego miejsca nie obciążać przez 10 minut. Poprawne wykonanie powyższych kroków gwarantuje nierozerwalność i absolutną szczelność połączenia.

 

Wersja do wydrukowania: INSTRUKCJA KLEJENIA RUR I KSZTAŁTEK PVCU PDF

 

Filmy pokazowe:

 

 

 

 

Najczęstsze błędy przy klejeniu rur basenowych z PVC-U:

Klejenie rur z PVC i innych tworzyw sztucznych jest stosunkowo proste, więc i okazji do pomyłek na szczęście nie ma zbyt wiele. Jednak trzeba do tego podejść z należytą starannością, by nie popełnić jednego z tych nieczęstych błędów.


1. Krzywo przycięta rura

Przykład niestaranności, który może doprowadzić do nieszczelności. Krzywo przycięta rura wpływa na znaczne zmniejszenie się powierzchni klejonej, przez co połączenie może być nieszczelne.


2. Brak gratowania i fazowania rur

Częsty błąd przy łączeniu przyciętych elementów, wynikający najczęściej z niedbalstwa lub pośpiechu. Nieusunięte zadziory powstałe po ucięciu rury mogą spowodować zgarnięcie kleju przy wsuwaniu rury do złączki. Dlatego wewnętrzną krawędź przyciętej rury należy oczyścić za pomocą gratownika, a zewnętrzną należy sfazować pod kątem 15 stopni.


3. Nieużycie zmywacza

Na powierzchni rury mogą znajdować się różne zabrudzenia np. pozostałości smaru czy oleju. Nie zapomnij usunąć tego brudu za pomocą czystej szmatki namoczonej w zmywaczu do rur i kształtek np. Griffon Cleaner. W przeciwnym wypadku pozostałości zanieczyszczeń uniemożliwią wykonanie prawidłowego połączenia.


4. Użycie niewystarczającej ilości kleju

Należy pamiętać, że prawidłowo wykonane połączenie charakteryzuje się pojawieniem się cienkiego wałeczka kleju wokół rury (u nasady kształtki). Wałeczek ten najlepiej usunąć za pomocą miękkiego papieru. Jeśli wspomniany wałeczek się nie pojawił, oznacza to, że użyto niewystarczającej ilości kleju.


5. Stosowanie odpowiednich klejów przeznaczonych do konkretnego połączenia

Tylko dzięki zastosowaniu klei przeznaczonych do konkretnych materiałów (np. PCV-U) otrzymamy jednorodną strukturą złącza. Stosowanie uniwersalnych klejów nie gwarantuje powstania szczelnego połączenia.


6. Usunięcie wieczka z opakowania

Po wyrzucenia wieczka nie ma możliwości zamknięcia opakowania! Tymczasem korzystanie z kleju bez jego zamykania prowadzi do szybkiego wyparowania rozpuszczalników. To z kolei powoduje zmiany właściwości kleju, m.in. jego lepkości, czasu schnięcia czy mocy działania. Po wyparowaniu rozpuszczalników nie ma zatem gwarancji, że klej będzie działał prawidłowo.


7. Szybko, zanim wyschnie!

Na polskim rynku dostępne są różne kleje do łączenia elementów z tworzyw sztucznych. Pamiętaj, że jedne kleje służą do łączenia sztywnych elementów o dużych średnicach i małych średnicach (Uni100, Tangit), a jeszcze inne do połączeń węży elastycznych PVC-U (WDF-05). Zwróć na to uwagę przy zakupie, żeby wybrać właściwy klej.


8. Duża średnica? Nie wykonuj klejenia samodzielnie!

W przypadku rur o dużych średnicach (powyżej D-110 mm) zalecamy pracę w zespołach dwuosobowych. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której klej zaczyna schnąć na długo przed połączeniem elementów. Ważny jest również dobór odpowiedniej szerokości pędzla – duży pędzel do dużych średnic, a mały do tych mniejszych.

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Naprawdę lubisz baseny!
Czasami wynajdujemy perełki, możemy Ci je przesyłać? (zero spamu)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl