Plandeka na basen Geobubble - instrukcja wydłużenia żywotności

0

Plandeka na basen Geobubble - instrukcja wydłużenia żywotności

Przykrycie basenu GeoBubble przeznaczone jest do unoszenia się (pływania) bezpośrednio na powierzchni wody, pęcherzykami do dołu. Pokrycie basenu wymaga regularnej konserwacji do maksymalnego wydłużenia żywotności. Dla łatwości codziennego użytkowania zalecany jest dobrej jakości zwijacz (rolka). Przykrycie powinno być założone zawsze, poza czasem kąpieli oraz chlorowania szokowego.

Istnieją znaczne korzyści z posiadania przykrycia basenu:

  • pokrywa solarna GeoBubble podgrzeje wodę (i zatrzyma ciepło), w upalnych warunkach, nawet o 8 stopni Celsjusza.
  • plandeka GeoBubble zmniejszy zużycie środków chemicznych o 30-60%
  • wydłuża czas do kolejnego czyszczenia basenu, utrzymując brud i inne zanieczyszczenia na swojej powierzchni - wystarczy je zamieść lub spłukać
  • oszczędza wodę, ograniczając jej parowanie nawet o 98%. Testy dowodzą, że dla przeciętnego basenu 5m x 10m, można zaoszczędzić około 45.000 litrów wody rocznie.

pokrywa solarna do basenu geobubble - korzyści

Instalacja plandeki na basen GeoBubble:

Po pierwsze, należy upewnij się, że parametry chemiczne wody są prawidłowe - pH i chlor. Następnie ostrożnie rozpakuj pokrywę, i połóż ją na wodzie stroną z pęcherzykami do dołu, gładką stroną do góry. Po rozprostowaniu materiału, spokojnie i stopniowo, należy przycinać pokrywę nożykiem, lub przesuwając nożyczkami (nie ruchem tnącym nożyczek), z każdym etapem zmniejszając opieranie się przykrycia o ściany. Nie przycinaj za bardzo przy pierwszym cięciu, ponieważ możliwe jest niespodziewane oderwanie się osłony od przeciwległej ściany i nieodwracalne zbyt duże przycięcie. Metoda przycinania etapowego trwa nieco dłużej, ale jest zdecydowanie bezpieczniejsza (cięcie to jednorazowa nieodwracalna zmiana rozmiaru przykrycia) i precyzyjniejsza (brak zadziorów na przycinanych krawędziach).

pokrywa solarna na basen geobubble - docinanie

Instrukcja wideo trzystopniowego docinania folii solarnej dokładnie do wymiaru i kształtu basenu
(jęz. angielski, czarna folia bąbelkowa GeoBubble)

 



Przycinanie plandeki basenowej w okolicach drabinek, lub innych przeszkód, należy prowadzić po zakrzywionych, lub wypukłych kształtach, zamiast wycinania kątów prostych i ostrych. Wycięcie kątów prostych tworzy słabe punkty, które mogą łatwo się rozerwać. Alternatywnie i wygodnie można zamontować zawiasy do drabinki, czyli przechylne kołnierze które będą podnosić drabinkę z dala od rozkładanej pokrywy basenu: https://wszystkodobasenow.pl/kolnierze-przechylne-do-montazu-drabinki-basenowej

Obsługa pokrywy solarnej:

Idealnym rozwiązaniem jest dobrej jakości rolka (zwijarka) do basenu, która pozwoli na łatwą obsługę przykrycia: https://wszystkodobasenow.pl/pl/searchquery/roller/1/phot/5?url=roller . Jeśli nie ma zwijarki, podczas ręcznego zdejmowania przykrycia, najlepiej jest skłądać je luźno "w kanapkę" lub rulon, od razu przy krawędzi basenu. Gdy plandeka jest zdjęta, należy zawsze osłaniać ją przed bezpośrednim nasłonecznieniem, najlepiej nakrywając ją lekką odblaskową plandeką, lub innym miękkim materiałem. Folia solarna powinna być założona na basen cały czas, poza okresami kąpieli i chlorowania szokowego.

folia bąbelkowa do przykrycia basenu geobubble na rolce
 

Dbanie o plandekę, gdy znajduje się ona poza basenem:

Bardzo ważna kwestia, bezpośrednio wpływająca na długość życia pokrywy. Wszystkie przykrycia basenowe muszą być przechowywane w zacienionym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Nigdy też nie powinno być zostawiane w bezpośrednim świetle słonecznym po złożeniu lub nawinięciu na zwijacz (rolkę). Ciepło wytwarzane przez słońce jest kumulowane wtedy na powierzchni zwiniętej pokrywy skierowanej ku słońcu, powodując znaczną degradację termiczną materiału. Rezultat może nie być natychmiastowy, ale skuteczność osłony będzie zagrożona, a jej długość życia wyraźnie skrócona.

Efektem będzie wysoka koncentracja ciepła wewnątrz materiału przykrycia, prowadząca do gwałtownego rozszerzania się powietrza w pęcherzykach, i rozpychania zlaminowanych warstw przykrycia. To powoduje, że rozciągnięte pęcherzyki łączą się i tworzą pasy większych bąbli. Jednorazowo to zjawisko nie zagrozi osłonie, chyba że będzie się powtarzać. W sytuacji ekstremalnej przykrycie do basenu może stać się tak gorące, że się pęcherzyki stopią się i połączą ze sobą, a cała mata solarna skurczy się i bezpowrotnie zniszczy.

plandeka na basen geobubble osłona termiczna



Optymalnie jest użyć lekkiego, nieprzezroczystego, a najlepiej odblaskowego materiału do przykrycia złożonej, nieużywanej plandeki, który będzie pomagał chronić ją przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i gorącem.

 

Czyszczenie i przechowywanie przykryć basenowych:

Gdy pokrywa znajduje się na basenie, w wodzie zbierze się mniej kurzu i zanieczyszczeń, ponieważ większość z nich zostaje zdmuchnięta z przykrycia przez wiatr (bez plandeki brudy wpadając do wody stają się od niej ciężkie i opadają na dno basenu). Kurz, liście i inne zanieczyszczenia, powinny być zamiecione/zepchnięte/spłukane w jedno miejsce pokrywy, na przykład szczotką na teleskopie, a następnie zebrane ręcznie z jednego punktu na szufelkę. Alternatywnie, można zepchnąć/spłukać zanieczyszczenia z przykrycia w kierunku skimera lub rynny przelewowej, aby usunął je system filtracyjny basenu. Kiedy basen nie będzie długo używany (np. poza sezonem), pokrywę należy opłukać wodą, przykryć miękkim, zabezpieczającym przez uszkodzeniami mechanicznymi materiałem (np. plandeką), i przechowywać w zacienionym miejscu, garażu, składziku itp.


Jak długo wytrzymuje przykrycie basenowe?

Producent Plastipack oblicza żywotność przykryć GeoBubble na około 3 lata. Poniżej opisujemy od czego najbardziej to zależy, i unikając czego można ten okres nawet podwoić.

Z promieniowaniem UV (ultrafioletowym) i chemią basenową, taką jak chlor, przykrycie basenowe jest poddawane bardzo surowym warunkom otoczenia. Ciepło odegra również swoją rolę w przyspieszeniu niszczycielskich efektów chloru i promieniowania. Jako takie, folie pęcherzykowe mają ograniczoną żywotność, która w dużej mierze zależy od ilości właściwej pielęgnacji przykrycia.

Środowisko basenowe jest tworzone przez:

  • Intensywność ekspozycji na promieniowanie UV
  • Ilość chemii dezynfekującej (takiej jak chlor) w wodzie basenowej
  • Parametry chemiczne, które równoważą wodę: pH, wapń, twardość, zasadowość
  • Ciepło wody w basenie (podczas gdy pokrywa jest założona)
  • Ciepło wytwarzane w pokrywie basenu (podczas gdy pokrywa jest zdjęta)
  • Połączenie wszystkich powyższych czynników

Podsumowując: basen z dużą ilością chloru/niezbalansowanej wody, zmniejszy żywotność pokrywy pęcherzykowej i przyspieszy proces jej degradacji.

Upewnij się, że woda w basenie jest zrównoważona przez przestrzeganie tych zalecanych parametrów:

  • pH, Idealny zakres 7.4: 7.2 do 7.8

    Jeśli pH jest zbyt niskie, woda staje się bardzo korozyjna. Jeśli pH jest zbyt wysokie, wystąpi osad kamienny.

  • Twardość wapnia (CH), idealny zakres 275: 150 - 400 ppm

    Jeśli CH jest zbyt niski, woda staje się korozyjna. Jeśli CH jest zbyt wysoki, wystąpi osad kamienny.

  • Całkowita zasadowość (TA), idealny zakres 100: 80 - 120 ppm

    Jeżeli TA jest zbyt niska, woda staje się korozyjna. Jeśli TA jest zbyt wysoka, wystąpi osad kamienny.


Nie należy dopuścić, aby poziom wolnego chloru przekroczył 4,0 ppm. Idealny zakres (2,0 ppm), mieści się w przedziale 1,0-3,0 ppm. Poziomy te stanowią wytyczne dotyczące zalecanych zakresów dla bezpiecznego pływania.

W czasie gdy basen jest "chlorowany szokowo" z użyciem chloru w granulacie, pokrywa basenu musi być całkowicie zdjęta, i może być założona ponownie dopiero, gdy poziom chloru powróci do normy.

Wysoki poziom chloru i niezrównoważona woda w basenie, zwiększa niszczycielskie działanie na pokrywę basenu, oraz prowadzi do skrócenia jej żywotności, wybielania, odbarwiania i krystalizacji pozostałości chemii basenowej na pęcherzykach przykrycia.

Chlor w stanie naturalnym jest gazem, jednak po dodaniu do wody basenowej (w handlowej formie stałej lub płynnej), automatycznie powraca do swojego stanu naturalnego (gaz), a następnie rozprasza się (utlenia) do atmosfery przez parowanie. Gdy na basenie zainstalowana jest przykrycie bąbelkowe, to parowanie chloru nie występuje i krąży on w wodzie, dzięki cyrkulacji tworzonej przez pompę basenową i filtr. To działanie odkaża wodę, ale gdy przekroczy zalecaną mornę zaczyna niszczyć przykrycie. Objętość chloru w basenie siłą rzeczy zwiększa się, gdy pokrywa jest zainstalowana i wyniki testów rosną. Aby uniknąć wyższego stężenia chloru, poziom i dawkowanie chloru musi być zredukowane, między 30 a 60%. Należy przeprogramować automat regulujący dozowanie (jeśli jest w instalacji), lub w przypadku fizycznego dozowania, należy zmniejszyć ilość chloru, w celu uzyskania właściwego poziomu na testerze.

Pompa i system filtrujący powinny pracować częściej w cieplejszej porze dnia (od 10 rano do 16), gdy pokrywa jest założona. Cieplejsza woda podnosi się wraz z gazem chlorowym, podczas gdy woda pod spodem pozostaje chłodna. Aby uniknąć tworzenia się osadów w pobliżu przykrycia, należy utrzymywać cyrkulację wody pracą filtra. Mieszanie chłodniejszej i cieplejszej wody pomaga w cyrkulacji chloru, i przedłużaniu życia przykrycia solarycznego.
 

Delaminacja, rozwarstwienie:

Plandeka na basen składa się z dwóch warstw materiału zlaminowanego razem. Delaminacja odnosi się do procesu rozdzielania się tych dwóch warstw, i jest spowodowana przegrzaniem. Jest to bardzo rzadkie uszkodzenie, ale może wystąpić w niektórych przypadkach. Jeśli plandeka zostanie pozostawiona na rolce bez zabezpieczenia, i wystawiona na działanie pełnego światła słonecznego nawet przez krótki okres czasu - zaledwie 5 minut, gdy jest bardzo gorąco - może dojść do przegrzania. Dowodem na to jest wówczas wypukłość górnej części pęcherzyków, lub ich wybrzuszanie się. W ciężkich przypadkach może to spowodować rozwarstwienie. Wygląda to jak wielkie pęcherze, biegnące na całej szerokości pokrywy. Rozwarstwienie następuje zazwyczaj w "łatach" na końcu pokrywy, najdalej od zwijacza. Dowodem na przegrzanie jest wypukłość lub wybrzuszanie się górnej części pęcherzyków.

folia bąbelkowa do przykrycia basenu geobubble rozwartswienie


Osłony basenów mogą wzmacniać promienie słoneczne podczas ich przechodzenia przez swój materiał - generując wówczas wystarczającą ilość energii do przegrzania, a punktowo osiągając temperatury podobne do momentu laminowania warstw podczas produkcji przykrycia. Powietrze wewnątrz pęcherzyków staje się bardzo gorące i gwałtownie rozszerza się, tworząc ciśnienie wystarczające do rozdzielenia górnej i dolnej warstwy. Ze względu na to, że rozwarstwieniu spowodowanemu przegrzaniem można z powodzeniem zapobiec osłanianiem zwiniętego na rolce przykrycia, nie jest to objęte żadną gwarancją.

Kondensacja wody w pęcherzykach:

mata solarna do basenu geobubble kondensacja

Ponieważ temperatura na zewnątrz pęcherzyków nad ranem spada poniżej "punktu rosy", para wodna wewnątrz pęcherzyków kondensuje, pozostawiając małą ilość skroplin wewnątrz bąbelków. Taka kondensacja jest całkowicie normalna i nie ma wpływu na wydajność i żywotność przykrycia. Jak tylko temperatury powietrza i wenętrza pęcherzyka ponownie się zwiększą, woda ze środka bąbelków będzie odparowana.

Kurczenie się polietylenowego pokrywy basenów:

Fałdy w materiale, powstałe w wyniku składania lub zwijania plandeki z basenu, mogą wpływać na rozmiar przykrycia. Kolejne zjawisko obserwowane jest gdy ciśnienie powietrza wzrasta wewnątrz pęcherzyków, napięcie całego przykrycia rośnie, i następuje minimalne zmniejszenie rozmiaru . To zjawisko "gazowania" wydaje się być związane z temperaturą wody i brakiem równowagi w jej uzdatnianiu. Często w takiej sytuacji dokładne zbadanie pęcherzyków ujawnia małe ilość wilgoci wewnątrz nich, powodowane kondensacją. Poziom chemii basenowej w basenie musi być przetestowany, i przywrócony do zalecanych parametrów jak najszybciej, aby uniknąć trwałego uszkodzenia pokrywy.

przykrycie do basenu geobubble kurczenie


Dodatkowo, jeśli przykrycie jest pozostawiane bez osłony na zewnątrz basenu, narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, może dojść do skumulowania się na nim wysokich temperatur. Temperatury te mogą punktowo osiągać poziomy, w których nastąpi trwałe odkształcenie materiału, co prowadzi do dalszego kurczenia się rozmiaru, zwykle pokazującego się jako pomarszczone paski w poprzek pokrywy basenu. Zaleca się, aby przy mierzeniu lustra wody przed zakupem przykrycia, dodać 2% rozmiaru, uwzględniając ewentualne przyszłe kurczenie się. Zawsze osłaniaj przed słońcem przykrycie zdjęte z basenu.

Problem zapadających się pęcherzyków:

Przez wiele lat producenci przykryć basenowych walczyli z zapadającymi się pęcherzykami na pokrowcach. Testy przeprowadzone przez Plastipack potwierdziły, że problem ten jest związany z gromadzeniem się związanego chloru i akumulacją gazów trójchlorku azotu bezpośrednio pod powierzchnią pęcherzyków.

Najpopularniejszy środek dezynfekujący stosowany w basenach to chlor. Po dodaniu go do wody basenowej uruchamiają się dwie główne jego funkcje: przede wszystkim zwalcza bakterie, ale działa również jako utleniacz, niszcząc zanieczyszczenia organiczne. Jednym z rezultatów tego chemicznego procesu jest rozpad aktywnego wolnego chloru na chloraminy, i inne drobniejsze związki chloru.

folia do przykrycia basenu zapadnięte bąbelki



W przemyśle basenowym uznaje się, że poziom wolnego chloru powinien wynosić od 1 do 3 ppm, a związanego chloru znacznie poniżej 0,5 ppm, dla dobrze zbalansowanej i zdrowej wody basenowej. Jeśli jednak poziomy chloramin lub chloru związanego wzrastają powyżej poziomu wolnego chloru, wówczas wytwarza się gazowy trójchlorku azotu. To ten gaz jest przyczyną charakterystycznego zapachu chloru, oraz podrażnień oczu użytkowników basenu.

Kiedy pojawia się ten problem, ważne jest, aby przywrócić wodę w basenie do optymalnego, zrównoważonego poziomu chloru, albo poprzez chlorowanie szokowe, albo przez częściową wymianę wody, przed ponownym założeniem przykrycia. Podczas szokowego chlorowania wody należy koniecznie usunąć pokrywę pęcherzykową, aż do uzyskania właściwego poziomu chloru.

Jeśli pod przykryciem powstanie gaz trójchlorku azotu, z pęcherzyków zacznie wydostawać się powietrze powodując ich zapadanie. Po zapadnięciu się pęcherzyków nie jest możliwe odwrócenie procesu, i będzie potrzebna nowa folia solaryczna. Tym bardziej więc warto często mierzyć parametry wody basenowej.
 

Przyczyny kruszenia się przykryć pęcherzykowych:

Degradacja przez kruszenie będzie miała miejsce tylko wtedy, gdy obecne w materiale przykrycia antyoksydanty, i dodatki uszlachetniające, zostaną krytycznie osłabione mechanicznie i chemicznie. Krótko mówiąc, gdy pokrywa basenu się zużyje.

Stabilizatory UV w składzie chemicznym przykrycia pomagają chronić materiał przed promieniowaniem słonecznym. Chlor samoistnie atakuje ten stabilizator i ogranicza w ten sposób żywotność pokrywy. Utlenione w ten sposób tworzywo sztuczne zmienia kolor na coraz jaśniejszy, a w końcu biały, stając się kruche i rozpadające przy dotyku.

folia bąbelkowa do basenu kruszenie pęcherzyków



Jeśli były utrzymywane zalecane poziomy chloru, i inne parametry wody, to taki stan utleniony będzie oznaczał, że osiągnięto cały okres żywotności przykrycia (ok. 3 lat) i nadszedł czas, by je wymienić. Jeśli pokrycie basenu nie osiągnęło swojego oczekiwanego czasu życia, to prawie na pewno było narażone podczas używania na nadmierny poziom chloru/niezbilansowaną wodę i/lub nadmierne narażenie na promieniowanie UV przez brak osłony przed słońcem gdy była nieużywana.

Rozwiązanie: pomiar chloru przed każdym założeniem przykrycia, szczególnie po chlorowaniu szokowym. Ignorowanie tej zasady zdecydowanie przyspieszy wyczerpywanie się antyoksydantów w materiale przykrycia, powodując znaczne nasilenie procesu starzenia, i uszkadzanie ścian pęcherzyków. Regularne testowanie poziomu chloru i utrzymanie go w zalecanych poziomach przez cały czas. Pokrywa basenowa, która jest konsekwentnie poddawana działaniu wody o złych parametrach, i wyższej niż zalecana zawartości chloru, w efekcie ma bardzo przyspieszony proces starzenia się. 

 

Czy przykrycie podlega recyklingowi? Jaki wpływ na środowisko naturalne ma przykrycie GeoBubble?

Wszystkie przykrycia GeoBubble są produkowane z mieszanki LLDPE i LDPE. Jest on sklasyfikowany pod kodem recyklingowym LDPE 4. Znak ten znajduje się na krawędzi każdego zgrzewu materiału, aby mógł on być odpowiednio poddany recyklingowi.

Materiał GeoBubble jest bardzo przyjazny dla środowiska podczas korzystania z basenu, pomagając oszczędzać ważne i ograniczone zasoby, takie jak woda, energia i środki chemiczne. Materiał GeoBubble wytrzymują też znacznie dłużej niż tradycyjne przykrycia bąbelkowe, co oznacza, że oszczędności są jeszcze bardziej znaczące. Gama materiałów Guard jeszcze bardziej wydłuża oszczędności dzięki specyficznym właściwościom i jeszcze dłuższej żywotności, co ponownie zmniejsza koszty środowiskowe i ekonomiczne. Wszystkie przykrycia GeoBubble nadają się w pełni do recyklingu (LDPE4), a ich producent Plastipack Ltd jest w pełni zaangażowany w ekologiczny proces projektowania i produkcji. Podejmowane są wysiłki w celu zminimalizowania ilości odpadów i zapewnienia efektywnych praktyk, a 100% każdego zmarnowanego materiału jest poddawane recyklingowi.

 


Kup teraz:

Przykrycie Basenu - Folia Solarna GeoBubble - Pokrywa Basenu Zewnętrznego Na Metry

 

Folia bąbelkowa do basenu - nasze kompendium wiedzy:

Przykrycie basenu - czy to konieczne? I dlaczego właśnie GeoBubble?

Glony, basen i pokrywa solarna

Jaka pokrywa solarna do basenu - poradnik kupującego

Plandeka na basen Geobubble - instrukcja wydłużenia żywotności

Folia solarna - najczęstsze uszkodzenia, przyczyny, porady


 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Naprawdę lubisz baseny!
Czasami wynajdujemy perełki, możemy Ci je przesyłać? (zero spamu)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl