SCHEMAT BUDOWY BASENU

18

SCHEMAT BUDOWY BASENU

 


Na skróty: koszty (orientacyjna oferta/wycena) podstawowego osprzętu do budowy betonowego basenu w 2024 roku

Na skróty: optymalny sposób podgrzewania wody w basenie


 

Budowa prawdziwego (betonowego) basenu nie jest trudna - wystarczy tylko po męsku podjąć dwie strategiczne decyzje:

  • Wybór wersji systemu obiegu wody:

- basen ze skimerem przelewowym,

- basen z rynną przelewową.

Większość prywatnych basenów realizowana jest w wersji pierwszej, czyli ze skimerem, mimo że baseny rynnowe wielu osobom wydają się ładniejsze z powodu podobieństwa do pływalni publicznych. Argumenty: technologia skimerowa jest jednak zazwyczaj zdecydowanie tańsza niż wersja z rynną przelewową, oraz oferuje łatwiejsze możliwości realizacji budowy i późniejszej rozbudowy basenu.

Baseny z rynnami przelewowymi buduje się głównie w hotelach, spa oraz jako pływalnie publiczne, w których występuje duża i szybka rotacja osób korzystających z kąpieli. Wyższy koszt budowy basenu z rynną wynika z konieczności budowy dwóch dodatkowych konstrukcji: zbiornika przelewowego do którego grawitacyjnie spływa woda z rynny, oraz samej rynny wraz z jej odpływami, najlepiej wokół całego basenu, a przynajmniej wzdłuż dwóch najdłuższych przeciwległych ścian.

Niewątpliwie, poza walorem wizualno-estetycznym, baseny z rynną posiadają kilka praktycznych zalet uzasadniających wysoki koszt budowy, m.in: powierzchnia wody równa z powierzchnią plaży/obrzeża, brak zanieczyszczeń na linii i lustrze wody (brak styku lustra wody ze ścianami), brak wychlapywania i wylewania się wody nawet po równoczesnym wejściu do basenu kilku osób naraz.

  • Wybór materiału do wyłożenia basenu:

- specjalna zbrojona folia basenowa,

- płytki ceramiczne,

- różne techniki malowania betonu (odradzamy).

Argumenty: całkowity koszt wybudowania i zastosowania jako wykładziny tzw. folii basenowej, jest zazwyczaj około dwukrotnie niższy, niż budowa i wyłożenie basenu płytkami ceramicznymi. Niecka basenowa która będzie wykładana folią nie musi być wykonana z szczelnego betonu. Nie ma również potrzeby doszczelniania powierzchniowego ścian od wewnątrz, gdyż szczelność basenu zapewnia odpowiednio  zgrzana folia. Obecne zaawansowanie technologiczne foliowych wykładzin basenowych, umożliwia dopasowanie kolorów i wzorów pod każdy gust i styl. Producent folii na której pracujemy, hiszpański Renolit, gwarantuje trwałość 10 lat, warunek: fachowy montaż. Dodatkowo, miękka folia basenowa, jest uważana za wiele przyjemniejszą w dotyku stopami niż chłodna ceramika, lub zimna stal nierdzewna (nawet przez wkład foliowy). Ponadto punktowe uszkodzenia folii nieporównywalnie łatwiej naprawić, nawet przy pełnym basenie, niż wymagające wypompowania wody i kucia płytki ceramiczne, lub naprawy powierzchni paneli w nieckach ze stali nierdzewnej.

Niezależnie od decyzji o wyłożeniu niecki basenowej ceramiką lub folią, zanim zostanie wbita w grunt "pierwsza łopata", należy już zdecydować czy obieg wody w niecce będzie realizowany przez skimmer, czy przez rynnę przelewową.

 


Od momentu założenia firmy BASPOL w 1989r, nie zajmujemy się nieckami innymi niż betonowe, przygotowane do wyłożenia specjalną folią basenową w dowolnym rozmiarze i kształcie. Nie wykonujemy też żadnych prac budowlanych i konstrukcyjnych, poza przygotowaniem wybudowanej już niecki do wyłożenia, oraz samego wyłożenia tej niecki folią.


Nie wykonujemy basenów w technologiach poliestrowych, polipropylenowych, laminatowych, panelowych lub spawanych ze stali nierdzewnej, składanych oraz rozporowych (zdarza się nam wykładać wymienione niecki folią basenową). Szanujemy Klientów wybierających powyższe rozwiązania, jednak w kilkuletniej perspektywie, w nieckach każdego z wymienionych typów, zawsze ujawniają się charakterystyczne nieusuwalne cechy, lub kosztowne w naprawie niuanse. Zamiast wydawania pieniędzy podwójnie, lub potrójnie, na walkę z tymi problemami, Klientom pierwszy raz inwestującym we własny basen, proponujemy od razu zbudować sobie nieckę na pokolenia: klasyczną betonową. Sugerujemy zastanowić się nad kształtem i wymiarami niecki, co ma bezpośredni wpływ na koszty utrzymania basenu. Z naszych doświadczeń wynika, że najpraktyczniejsze w użytkowaniu, oraz optymalne kosztowo w budowie i eksploatacji, są prostokątne niecki o wymiarach co najmniej 8m x 4m x 1,5m.


 

 

Schemat budowy basenu ze skimerem:

(kliknij żeby powiększyć, dla ułatwienia dwa różne schematy)

SCHEMAT BUDOWY BASENU - SKIMER

SCHEMAT BUDOWY BASENU ZE ZBIERACZEM POWIERZCHNIOWYM

 

Krótkie omówienie powyższych schematów basenów ze skimerem (3 minuty czytania, ale będziesz wiedzieć wszystko):

Rysunki przedstawiają baseny ze skimerami, różniące się tylko szczegółami. Są to podstawowe wersje wyposażenia współczesnego, nowoczesnego basenu. Z lewej strony na rysunkach widać zamontowany skimmer. Dalej pompa filtra zasysa wodę i tłoczy ją przez filtr basenowy. Woda płynie przez rury z twardego PCV-U i wpływa z powrotem do basenu przez dysze wlotowe (po prawej stronie na rysunkach). Z lewej strony w dnie pokazano odpływ denny, który jest połączony ze skimmerem i pompą filtra, aby zabezpieczać pompę przed opadnięciem/odparowaniem wody poniżej skimera (zatarcie pompy bez wody), oraz umożliwić całkowite opróżnienie basenu. Woda jest pobierana z niecki w proporcji: 2/3 z powierzchni, 1/3 z odpływu dennego. Przy skimerze zamontowano regulator poziomu wody. Kontroluje on poziom wody, i automatycznie dolewa określoną porcję wody, do właściwego poziomu.

Często padają pytania o montaż w murach elementów wyposażenia:

jak zamontować skimer dysze lampy odpływ w basenie - instrukcja

Na dwóch powyższych rysunkach pokazano dwa różne, ale równie wygodne, rozwiązania zautomatyzowania czyszczenia filtra z zebranych zanieczyszczeń, co uwalnia właściciela basenu od części obowiązków konserwacyjnych. Przy filtrze na pierwszym rysunku, zamontowano praktyczny zawór kolumnowy, który sam wykonuje proces płukania złoża z wyfiltrowanych zanieczyszczeń co określony czas. Na rysunku drugim zastosowano zaś standardowy zawór sześciodrogowy, ale z automatycznie sterowanym i programowanym napędem, w którym można ustawić harmonogram płukania, lub wartość ciśnienia przy którym płukanie złoża powinno być automatycznie uruchomione. Obydwa pokazane rozwiązania automatyki zaworu realnie odciążają właściciela.

Zautomatyzować można też pomiar i dozowanie środków dezynfekujących. Regulator dozowania ciągle mierzy i koryguje wartość pH, dozując większą lub mniejszą kwasu, oraz dba o dezynfekcję wody w basenie to samo robiąc z chlorem. Może też dozować koagulant poprawiający klarowność wody oraz środek przeciw glonom.

Ważnymi elementami są urządzenia do podgrzewania wody. Z kotła C.O. gorąca woda tłoczona jest za pomocą pompki sterowanej z regulatora temperatury (dobre regulatory dozujące mają taką funkcję) do wymiennika ciepła, gdzie ciepło z kotła oddawane jest wodzie z basenu przepływającej przez wymiennik. Podgrzewacz elektryczny i pompa ciepła są urządzeniami wspomagającymi ogrzewanie, aczkolwiek przy letnich temperaturach powietrza przejmują na siebie w całości funkcję dogrzania wody w basenie.

Nad pracą wszystkich urządzeń czuwa sterownik, w którym możemy programować harmonogramy pracy pompy obiegowej, harmonogram płukania filtra zaworem kolumnowym, a w najlepszych wersjach sterowniki oferują również wymienione wcześniej funkcje regulatorów dozowania. Sterownik standardowo wyposażony jest w zegar czasowy, wejścia pomiarowe temperatury i przepływu wody w instalacji. Funkcje przekaźników zabudowanych na wyjściach w sterowniku są tak skonfigurowane, aby praca urządzeń przebiegała w sposób nadrzędny i zsynchronizowany.

Na rysunkach widać też po dwa reflektory to ich minimalna ilość. Przewody elektryczne do lamp, poprzez puszki połączeniowe prowadzą od transformatora 230/12 VAC. Oświetlenie podwodne można realizować z powodzeniem w nowoczesnych technologiach led oraz led rgb, przyjemnym dodatkiem jest zdalne sterowanie.

Ważną rzeczą jest też pokrywa basenu, która skutecznie ogranicza straty ciepła i pomaga nagrzewać basen promieniami słonecznymi. Na pierwszym rysunku pokrywę stanowi żaluzja z twardego PCW, która chroni dzieci przed zanurzeniem się w przypadku wpadnięcia do basenu.

Na obydwu rysunkach, z prawej strony, widać urządzenie do masażu wodnego - przeciwprąd. Jest ono umieszczone na stałe w ścianie basenu. W momencie budowy basenu warto wmurować chociaż zestaw przedmontażowy i wykonać komorę na pompę przeciwprądu, pozostałe elementy można wtedy założyć nawet po kilku latach.

Na dnie widać pracujący odkurzacz basenowy. Czyści on dno basenu i ściany. Niektóre modele mają dodatkowo możliwość ręcznego sterowania przez pilota lub smartfon. Odkurzacz automatyczny oszczędza Twój czas w prosty sposób: gdy on pracuje i czyści basen, Ty zajmujesz się innymi, ciekawszymi sprawami.

Do instalacji wodnej basenu powinno się używać rur i złączek z twardego, szarego PVC-U. Do wydajności pompy 10 m3/h wystarczą przekroje 50 mm, do 20 m3/h przekroje 63 mm, do 32 m3/h przekrój rury powinien wynosić 75 mm. Na rurach montuje się zawory kulowe. Odpowiednia ilość zamontowanych zaworów w instalacji zapewnia możliwość naprawy czy wymiany urządzenia bez spuszczania wody z basenu.

 

Basen z rynną przelewową:

(kliknij żeby powiększyć)

SCHEMAT BUDOWY BASENU - RYNNA PRZELEWOWA

 

Krótkie omówienie powyższego schematu basenu z rynną przelewową:

Rysunek przedstawia basen z rynną przelewową. To najczęściej spotykany rodzaj basenu w hotelach, szkołach, większych spa i pływalniach publicznych. Woda wpływa równomiernie do rynny z całej powierzchni basenu. Przez pokazane na rysunku odpływy rynny woda przepływa grawitacyjnie rurą zbiorczą do zbiornika przelewowego. Gdy woda osiągnie w zbiorniku określony poziom, pompa filtra zasysa wodę ze zbiornika. Wszystko jest kontrolowane przez system pomiaru poziomu wody w zbiorniku przelewowym. Pomiar poziomu wody i sterowanie elektrozaworem dopełniającym wodę oraz zabezpieczenie pompy przed pracą na sucho realizowane jest przez główny sterownik basenu. Jeżeli wody jest za mało, pompa filtra zostanie wyłączona i otworzy się zawór magnetyczny dolewający świeżą wodę do zbiornika. Równocześnie z basenu ciągle wpływa do zbiornika przelewowego woda. Gdy osiągnie ona określoną wysokość w zbiorniku, zawór zamyka się, a pompa filtra znowu się włącza. W przypadku wejścia równocześnie do basenu nadmiernej ilości osób, wyparta woda spływa do zbiornika przelewowego. Jeżeli w zbiorniku zostanie przekroczona retencja, woda przeleje się automatycznie do kanalizacji. Po wyjściu z basenu kąpiących się ludzi, "brakująca po nich objętość" zostanie natychmiast wypompowana do basenu ze zbiornika przelewowego. Basen z rynną stanowi bardzo elegancki element hali basenowej lub ogrodu. Nie płynie się w nim „na mur”, ale widzi się całe pomieszczenie lub roślinność ogrodową. W tym basenie nie ma skimera gdyż jego rolę pełni rynna. Pozostałe elementy basenu są takie same, jak w basenie ze skimmerem.

 

 

 

 

Lista osprzętu potrzebnego do budowy prawdziwego basenu na pokolenia, kolejność od najważniejszych elementów, ceny brutto orientacyjne, ale realne do wycen na 2024 rok.

Poniższą listę osprzętu warto zgromadzić jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, pozwoli to np. na obsadzenie przez ekipę murarską odpływu dennego, skimera, przepustów, korpusów lamp, i uniknięcie tym samym wykonywania późniejszych przewiertów.

Warto w tym momencie również rozważyć, aby ekipa wykonała za wybraną ścianą (najczęściej obok dysz napływowych) niewielką komorę, w której od razu lub w przyszłości, będzie można zamontować najfajniejszą atrakcję basenową - przeciwprąd, o którym mowa na końcu poniższej listy, wśród opcjonalnych dodatków. Wykonując taką komorę od razu z budową całej niecki, późniejszy montaż przeciwprądu okaże się nieinwazyjny i sporo tańszy.

Podsumowując poniższą listę:

  • koszt podstawowego niezbędnego osprzętu do typowego polskiego basenu, o rozmiarach 8m x 4m x 1,5m 50m3 wody, 68m2 ścian i dna, bez prac wykopowo-budowlanych i foliowania, wyniesie ok. 10.000-25.000 pln.

DO TEGO:

  • folia basenowa - sam materiał (w zależności od wybranej serii folii, nie licząc specjalnej włókniny, kątowników, prac przedmontażowych, materiału na ewentualne schody itp.) to koszt ok. 10.000-25.000 pln.

LUB:

  • folia basenowa z usługą przygotowania przedmontażowego, profesjonalnego wyłożenia i wykończenia, (w zależności od wybranej serii folii) to koszt ok. 18.000-60.000 pln.

Warto wiedzieć że im prostszy kształt niecki, oraz im łatwiejsze warunki montażowe, tym koszty wyłożenia będą niższe, ale to można ocenić dopiero po zapoznaniu się z rzeczywistością u Klienta. To właśnie dlatego, dobre firmy basenowe, nawet szacunkowe oferty konstruują dopiero "na zapytanie", po zapoznaniu się chociażby ze zdjęciami. Należy też pamiętać, że planując mniejsze wymiary niecki niż podane przykładowe powyżej (8x4x1,5), koszty nie spadną niemal wcale, mogą jedynie wzrosnąć jeśli docelowe wymiary będą większe.

 

Osprzęt podstawowy - obowiązkowe minimum wyposażenia współczesnego betonowego basenu prywatnego:

 

  • filtr z pompą, mechaniczne oczyszczanie wody przepływem przez złoże filtracyjne, oraz wydajna, cicha pompa wymuszająca obieg wody w całym układzie:

- małe baseny do 30m3 (ceny 750-2100 pln): https://wszystkodobasenow.pl/pompy-z-filtrem-do-basenow-do-30m3

- średnie i duże baseny od 30m3 (ceny 1400-7000 pln): https://wszystkodobasenow.pl/pompy-z-filtrem-do-basenow-od-30m3

  • złoże filtrujące do powyższego filtra, ilość worków wg specyfikacji wybranej średnicy filtra

- klasyczny piasek basenowy (59 pln za worek 25kg): https://wszystkodobasenow.pl/piasek-filtracyjny-do-basenu-04-08

- nowoczesne złoże "szklane" AFM (189 pln za worek 21kg): https://wszystkodobasenow.pl/szklo-filtracyjne-afm-1.html

  • orurowanie z PVC-U, łączenia klejone, optymalna średnica fi 50. Wyliczyć instalację wg. zamieszczonego wyżej na tej stronie schematu: odpływ denny do miejsca przed pompą, od skimmera do pompy, z pompy do stojącego obok filtra, od filtra do dysz napływowych. Zasada wymiarów PVC-U: rura/wąż (np. fi 50) ZAWSZE wchodzi wewnątrz w złączkę/kolano/zawór (np. fi 50). Zalecamy przeznaczyć ok. 1800-3000 pln na rurociągi i zamówić elementy "z górką", aby nie zabrakło ich w trakcie robót. Nieużyte, niemontowane elementy zawsze można do nas zwrócić.

- rury PVC-U (22 pln/metr bieżący dla fi 50): https://wszystkodobasenow.pl/rury-pvcu-pn10

- mufy łączące dwumetrowe odcinki rur (12 pln/szt dla fi 50): https://wszystkodobasenow.pl/mufa-pvc

- kolana (12 pln/szt dla fi 50): https://wszystkodobasenow.pl/kolano-pvc-90-kw-kw

- trójniki (15 pln/szt dla fi 50): https://wszystkodobasenow.pl/trojnik-pvc-90-kw-kw-kw

- zawory kulowe (110 pln/szt dla fi 50): https://wszystkodobasenow.pl/zawor-kulowy-pvc-kw-kw

- złączka przejściowa klejenie/gwint (najczęściej potrzebne to 50x63x2" oraz 50x63x1 1/2"): https://wszystkodobasenow.pl/redukcja-pvc-przejsciowa

- kleje, czyściki, akcesoria: https://wszystkodobasenow.pl/kleje-do-pvc

- węże PVC-U, stosowane tylko miejscowo gdzie nie da się przejść rurą (29 pln/metr bieżący dla fi 50): https://wszystkodobasenow.pl/rura-elastyczna-waz

- cała kategoria pvc-u: https://wszystkodobasenow.pl/ksztaltki-pvc-u

  • skimer przelewowy, zbiera wodę do filtra oraz zanieczyszczenia z lustra wody:

- baseny do 30m3 - miniskimery (220-420 pln): https://wszystkodobasenow.pl/male-skimery , lub uniwersalny, niezniszczalny niemiecki skimer zawieszany na ścianie basenu (1650 pln): https://wszystkodobasenow.pl/skimmer-basenowy-zawieszany

- baseny od 30m3 - skimery Standard i Premium (lepsze tworzywo i grubsze ścianki), Wydłużone do grubych ścian, Szerokie - zbierają brudy z dużej powierzchni lustra wody, klasyczna biel lub kolory, (480-900 pln): https://wszystkodobasenow.pl/skimmery-do-basenow

  • dysze napływowe (klasyczna biel lub kolory, minimum dwie sztuki) do basenów foliowanych (105 pln/szt) lub ceramicznych (65 pln/szt), oraz uniwersalne przepusty (przejścia murowe) do obsadzenia tych dysz (35-45 pln/szt)

https://wszystkodobasenow.pl/dysze-przepusty

  • odpływ denny - nie lekceważ tego elementu, powinien być lekko otwarty na zaworze aby zabezpieczyć pompę przed zatarciem gdy np woda wyparuje do poziomu poniżej skimera lub będzie trzeba opróżnić basen do zera, wysokość odpływu dopasuj do grubości wylewki dennej, klasyczna biel lub kolory (110-200 pln)

https://wszystkodobasenow.pl/odplywy-spusty-basenowe

  • dolewanie wody - woda w basenie paruje oraz jest wychlapywana. Obniżenie się jej poziomu poniżej skimera jest niebezpieczne dla pomp obiegowych i dozujących. Prosty regulator poziomu wody, działający na zasadzie otwierania zaworu dopływowego pływakiem, zapewnia automatycznie stały poziom lustra (tafli), oraz regularne dolewki świeżej wody z zewnętrznego wodociągu, co ma pozytywny wpływ na zużycie chemii dezynfekującej. Montaż niedaleko skimera, z dyszą w przepuście murowym jako czujnikiem. (400-500 pln)

https://wszystkodobasenow.pl/regulator-poziomu-wody-do-basenu-mechaniczny

  • oświetlenie, lampy podwodne z żarówkami led-owymi (również kolorowe wersje źródeł światła - led RGB), minimum 2 szt, optymalnie 4szt, montaż na długich ścianach, przednie obudowy - klasyczna biel lub kolory:

- kompletne lampy z żarówkami led białymi lub rgb, zalecamy model z żarówkami Diamond Plus, (830-3100 pln/szt): https://wszystkodobasenow.pl/lampy-basenowe-led

- transformatory (200-300 pln/szt) i sterowanie do lamp z żarówkami led (700-1000 pln): https://wszystkodobasenow.pl/trafo-sterowanie

  • folia basenowa, po wielu latach doświadczeń z najróżniejszymi wykładzinami, zalecamy wyłącznie oryginalne hiszpańskie wykładziny Renolit Alkorplan. Ich modele różnią się kolorami (seria 2000), wzorami (seria 3000), i powierzchnią (serie Touch i Xtreme), a do wykładania schodów przeznaczone są analogiczne antypoślizgowe guzkowane serie. Aby uzyskać dziesięcioletnią gwarancję producenta na folię, wymagana jest doświadczona ekipa do jej montażu.

- sama folia Renolit Alkorplan za metr kwadratowy kosztuje 130-260 pln w zależności od modelu folii

https://wszystkodobasenow.pl/folia-basenowa-alkorplan

- do montażu folii Renolit Alkorplan będą potrzebne - specjalny podkład z włókniny, kątowniki powleczone folią na górne i dolne kąty, wypełniacz w płynie, drobne akcesoria montażowe

https://wszystkodobasenow.pl/akcesoria-do-montazu-folii-basenowej

- folia z montażem przez firmę BASPOL, za metr kwadratowy kosztuje orientacyjnie: 300-600 pln - wszystko w zależności od modelu folii, oraz warunków i niuansów montażowych. Do ceny zawsze wliczamy: kątowniki montażowe na dole i na górze, specjalną włókninę pod folię, oraz wykończenie spoin specjalną folią w płynie.

https://wszystkodobasenow.pl/montaz-folii-basenowej-foliowanie-basenu

 

Opcjonalne, ale faktycznie przydatne dodatki do basenu, kolejność od najważniejszych:

 

  • przykrycie ze zwijarką: spowalnia straty ciepła, w słoneczne dni lekko podgrzewa wodę, hamuje rozwój glonów, zapobiega nawiewaniu zanieczyszczeń do wody

- przykrycie solaryczne (100-200 pln za metr bieżący z dostępnych szerokości 3, 4, 5 lub 6 metrów, przykład: na basen 8x4 z rolką zwijającą, należy kupić przykrycie 9x4 czyli np. 175 pln x 9 mb = 1575 pln):

https://wszystkodobasenow.pl/folia-pecherzykowa-przykrycie-basenu-solaryczne

- rolka zwijająca przykrycie, najprostsze modele z tworzywa lub eleganckie zwijarki z polerowanej stali nierdzewnej, dostępne są również wersje mobilne/przestawne na kółkach (900-2100 pln):

https://wszystkodobasenow.pl/rolki-zwijajace-przykrycia

  • podgrzewanie wody - idealne rozwiązanie do szybkiego i spontanicznego uzyskiwania ciepłej wody w basenie to: zastosowanie podgrzewacza elektrycznego do trwającego krótko pierwszego podgrzania, oraz jednocześnie pompy ciepła do taniego podtrzymania tej szybko uzyskanej temperatury wody. W niektórych przypadkach, w praktyce okazuje się, że sam podgrzewacz elektryczny i przykrycie basenowe są w pełni wystarczające do szybkiego i taniego utrzymywania komfortu cieplnego w basenie. W innych przypadkach zaś, pompa ciepła jest wystarczająca niemal na cały sezon, a grzałka jest używana jedynie na początku i końcu sezonu, aby wspomóc pompę ciepła gdy woda jest najzimniejsza, oraz doraźnie, np. tuż przed spontaniczną imprezą.

- podgrzewacz elektryczny (grzałka), modele od 3kW do 18kW, zasilanie 230V (tylko najsłabsze modele) - 380V, właściwą wydajność dobiera elektryk do możliwości przyłącza elektrycznego, możliwość wykorzystania fotowoltaiki do zasilania, konieczność i jedyne rozwiązanie gdy korzystamy z basenu spontanicznie i nieregularnie a lubimy ciepłą wodę, można nimi sterować zdalnie. Ceny 1600-1900 pln: https://wszystkodobasenow.pl/podgrzewacz-wody-do-basenu-elektryczny-z-tworzywa

- pompa ciepła, idealne rozwiązanie do dogrzewania i podtrzymywania ciepła. Niezalecane jako jedyne urządzenie grzewcze, ponieważ nagrzanie zimnej wody samą pompą ciepła trwa kilka dni. Z wyglądu podobne do klimatyzatorów, pobierają ciepło z powietrza i oddają je do wody basenowej. Optymalny model posiada inwerter (falownik), automatycznie minimalizujący zużycie prądu i generowany hałas. Dobór mocy wg. zalecanych przez producenta objętości basenów. Kupowanie jak najmocniejszej pompy ciepła (przewymiarowanie), nie przełoży się na lepszą wydajność w tym samym basenie. Sterowane automatyczne lub zdalne. Ceny 4800-39000 pln: https://wszystkodobasenow.pl/pompy-ciepla-inwerterowe

Uwaga! W polskim klimacie basenowa pompa ciepła podgrzewa wodę maksymalnie o kilka stopni cieplej niż aktualna temperatura powietrza - to nie perpetuum mobile. Prostym językiem: z zimnego powierza to urządzenie nie wygeneruje żadnego użytecznego dla kąpieli ciepła. Mimo to, poprawnie dobrana, faktycznie pozwala wydatnie wydłużyć sezon, oraz uprzyjemnić letnie kąpiele wyraźnie ciepłą wodą.

- wymiennik ciepła, podłączany najczęściej do pieców CO lub gruntowych centralnych pomp ciepła. Szczególnie przydatne w okresach, gdy korzysta się z ogrzewania domu. Przed zakupem konieczna jest konsultacja z instalatorem ogrzewania, na temat możliwości źródła ciepła. Wymienniki działają niezależnie od warunków pogodowych i prądu. W połączeniu z nowoczesnym i komputerowo sterowanym kotłem, pozwalają niemal przez cały rok kąpać się w ciepłej wodzie. Ceny 700-4500 pln: https://wszystkodobasenow.pl/basenowe-wymieniki-ciepla

  • automatyka pomiarowo-dozująca, umożliwia odciążenie właściciela od mierzenia i dozowania chemii dezynfekującej i klarujących wodę. Zestaw składa się z czujników, wtryskiwaczy, komputera sterującego z pompkami dawkującymi środki chemiczne stojące w standaryzowanych kanistrach 30 L. W zależności od dokładności pomiarowej, oraz funkcji oferowanych przez oprogramowanie regulatora, ceny za zestaw bez montażu to 5000-25.000 pln.

https://wszystkodobasenow.pl/pompy-dozujace-automatyka-basenowa

- tymczasową namiastką systemu automatycznego dozowania może być chlorator przepływowy - plastikowy pojemnik, do którego wsypujemy większą ilość tabletek chlorowych, które stopniowo roztapia przepływ wody w instalacji (170-550) pln: https://wszystkodobasenow.pl/chloratory-do-basenow

  • lampa UV, wspomaga proces dezynfekcji wody, zmniejszając jednocześnie zużycie dozowanej chemii basenowej basenowy (900-3000 pln):

https://wszystkodobasenow.pl/lampy-basenowe-uv

  • odkurzacz basenowy, samojezdny robot automatycznie i inteligentnie czyszczący dno oraz wszystkie ściany basenu, realnie odciąża właściciela od pracy (2800-9500 pln):

https://wszystkodobasenow.pl/odkurzacze-basenowe

  • przeciwprąd, najfajniejsza atrakcja basenowa dla dzieci i dorosłych, wygodna regulacja siły wody wypływającej z głowicy przeciwprądu umożliwia zarówno masaż ciała, zabawę dzieci z falami, jak i wysiłkowy trening pływacki, wymagane jest wykonanie małej komory technicznej mieszczącej urządzenie za jedną ze ścian basenu. Inne nazwy: sztuczna fala, masaż basenowy, maszyna pływacka.

- zestaw przeciwprądu z czaszą z tworzywa (od 4500 pln): https://wszystkodobasenow.pl/przeciwprad-basenowy-z-tworzywa

- zestaw przeciwprądu z czaszą ze stali nierdzewnej (od 8000 pln): https://wszystkodobasenow.pl/przeciwprad-basenowy-huragan

- oryginalny niemiecki zestaw przeciwprądu Taifun, wykonany z brązu (16.000-25.000 pln): https://wszystkodobasenow.pl/masaz-basenowy-tajfun

 


Firma BASPOL: nie wykonujemy żadnych prac budowlanych i konstrukcyjnych, poza przygotowaniem wybudowanej już niecki do wyłożenia, oraz samego wyłożenia tej niecki folią.


 

Najlepszym okresem na rozpoczęcie budowy basenu jest koniec zimy. Ten czas pozwala wybrać i skompletować osprzęt w ubiegłorocznych cenach, znaleźć najlepszych wykonawców wykopu, ścian i wykończenia niecki, uniknąć kolejek u doradców i dostawców, oraz spokojnie uruchomić basen na pierwszy długi majowy weekend.

Często padają pytania o montaż w murach elementów wyposażenia:

jak zamontować skimer dysze lampy odpływ w basenie - instrukcja

Powodzenia!

Komentarze do wpisu (18)

10 maja 2020

Dzień Dobry, jestem zainteresowana budową basenu w ogrodzie.

10 maja 2020

Dzień Dobry! Zapraszamy, pomożemy co możemy, czyli dostarczymy wyposażenie. Najszybciej mailem: biuro@baspol.com.pl

22 stycznia 2021

Witam Buduje basen w domu jednorodzinny niedaleko Olsztyna Chciałbym nabyć u was sprzęt do poprawnego działania Obecny stan to wbudowany skimmer , puszki lamp, przeciw prąd - korpus , odpływ denny i dwie wlewki Orurowanie jest wyprowadzone do pomieszczenia za basenem gdzie chciałbym zamontować resztę equipmentu przeciwprądu i całego systemu filtracyjnego jedyny limit to wysokość ok 80 cm Poproszę o e-mail to wyślę zdjęcia Całość tych już zamontowanych podzespołów kupiłem w Opolu ale coś nie można się z nimi dogadać Basen jest zbudowany z bloczków betonowych zbrojonych i zalanych betonem wodoodpornym o grubości ścian 25 cm

28 stycznia 2021

Dzień Dobry Panie Robercie, nasz email: biuro@baspol.com.pl

14 lutego 2021

Dzień Dobry Czy realizują Państwo cały projekt budowy ? Chciałbym wybudować basen z Żelbetu o wymiarach 12x4x1,5m Pozdrawiam Tomasz Piątkowski 604-787-269

14 lutego 2021

Dzień Dobry Panie Tomaszu, nie wykonujemy żadnych prac projektowych ani budowlanych, ale być może będziemy mogli Panu pomóc. Najszybciej mailem: biuro@baspol.com.pl

8 kwietnia 2021

Dobry wieczór, mam wkopany w ziemię mały basen, chciałabym go rozbudować. Od czego powinnam zacząć i jak obliczyć koszty Państwa. Wiem wykop i przygotowanie terenu po mojej stronie. Pozdrawiam, Monika Świątek-Bień

9 kwietnia 2021

Dzień Dobry Pani Moniko, nasz email: biuro@baspol.com.pl, zapraszamy

19 sierpnia 2021

Czy posiadacie rowniez narzedzia i instrukcje do sklajania folii?

14 grudnia 2021

Panie Januszu, nie posiadamy w ofercie handlowej narzędzi, ani instrukcji sklejania (zgrzewania) folii. Odpowiednie urządzenia i płatne kursy dla instalatorów prowadzą bezpośrednio producenci materiału. Warto też mieć na uwadze że od certyfikatu kursu ważniejsze jest jak najdłuższe praktyczne doświadczenie w pracy z membranami basenowymi (nie dachowymi mimo ich podobieństw). Pozdrawiamy

11 marca 2022

Czy można wybudować basen bez żadnego połączenia z odpływami, prądem akcesorami itd? Interesuje mnie tylko ofoliowanie niecki betonowej folią basenową oraz zakup filtra (akcesoriów), które wkłada się do wody z zewnątrz? Czy takie zewnętrzne elementy są w stanie utrzymać basen w czystości?

14 marca 2022

Pani Justyno, można wszystko, jednak pomijanie podstawowych elementów techniki basenowej zaowocuje póżniej zdecydowanie większymi i częstszymi nakładami pracy ręcznej.

12 kwietnia 2022

Witam Chciałbym zamówić folię do basenu. Proszę o wycenę przygotowania folii Alkor Adriatic do basenu o wymiarach 3390x8000mm głębokość 1400mm Basen stalowy, ściana i zakończenie na górze blacha 4 mm. Pozdrawiam

13 kwietnia 2022

Dzień Dobry Panie Marcinie, dziękujemy za zapytanie, nie mamy jak stąd się z Panem skontaktować, ale zapraszamy do przesłania maila na biuro@baspol.com.pl . Mimo że terminy na bieżący rok są już niemal w całości wyczerpane, to być może uda się Panu pomóc. Pozdrawiamy

4 lipca 2022

Dzień dobry, Chciałbym zamówić spust denny, komplet orurowania i dysz do zamontowania w niecce basenowej dla basenu 10 x 4 x 1,4. W dalszej kolejności chciałem zamówić pozostałe konieczne elementy wyposażenia basenu oraz przeciwprąd. Proszę o przygotowanie faktury proforma. Pozdrawiam

4 lipca 2022

Dzień Dobry Panie Dariuszu, dziękujemy za informację, prośba wypełnić swój koszyk korzystając z powyższej ściągawki, lub przesłać maila na biuro@baspol.com.pl, bo nie wiemy gdzie wysłać proformę :) Pozdrawiamy

24 lutego 2023

Witam. Planuje w tym roku wybudować basen 10/4/1,4. Prosiłbym o pomoc dobór materiałów oraz osprzętu. W domu znajduje się już gruntowa pompa ciepła przygotowana z zaworem i wyjściami na basen. Kujawsko-pomorskie Szubin.

27 lutego 2023

Dzień Dobry Panie Rafale, dziękujemy za zapytanie, zapraszamy do przesłania maila na biuro@baspol.com.pl, przygotujemy dla Pana wycenę. Pozdrawiamy

Newsletter
Naprawdę lubisz baseny!
Czasami wynajdujemy perełki, możemy Ci je przesyłać? (zero spamu)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl